Pariz je glavni i najveći grad Francuske. Smješten je na obalama rijeke Seine u sjevernoj Francuskoj, u središtu pokrajine Île-de-France, također poznate kao "Pariška regija".
Pariz je danas jedan od vodećih svjetskih poslovnih i kulturnih središta, s utjecajima na politiku, obrazovanje, zabavu, masovne medije, modu, znanost i umjetnost, što sve doprinosi statusu Pariza kao jednog od globalnih gradova.
Tri najpoznatije pariške znamenitosti su katedrala iz 12. stoljeća Notre-Dame na otoku Île de la Cité, Napoleonski Slavoluk pobjede i Eiffelov toranj iz 19. stoljeća. Eiffelov toranj bio je "privremena" konstrukcija Gustavea Eiffela za svjetsku izložbu 1889., ali toranj nikada nije demontiran te je i danas trajni simbol Pariza.
Niz spomenika započinje s Louvreom i nastavlja se kroz park Tuileries, Elizejska polja i Slavoluk pobjede na trgu Place de l'Étoile. Od 1960-ih, niz je produžen dalje na zapad do poslovne četvrti La Défense kojom dominira pravokutni Grande Arche; ta četvrt sadrži većinu najviših zgrada u pariškoj urbanoj zoni. Muzej Invalides mjesto je pokapanja mnogih francuskih vojskovođa, uključujući Napoleona, dok su u Panteonu pokopane mnoge francuske istaknute ličnosti.
Palača Garnier, izgrađena u kasnom razdoblju drugog carstva, sjedište je Pariške opere i baleta, dok je bivša palača Louvre danas jedan od najrenomiranijih muzeja na svijetu.
SLUŽBENO IME: Republika Francuska
DRŽAVNO UREĐENJE: Republika i parlamentarna država
GLAVNI GRAD: Pariz, oko 2.2 milijuna (2016 god.)
PROSJEČNO TRAJANJE LETA: oko 2 h
JEZIK: francuski (službeni)
RELIGIJA: kršćani (većinom rimokatolici) 63-66 %, muslimani 7-9 %, ateisti 23-28 %, itd.
VREMENSKA RAZLIKA: srednjoeuropsko vrijeme (Hrvatska 12:00 = Francuska (Pariz) 12:00)
NOVAC: EUR (euro)
BROJ STANOVNIKA: oko 67.34 milijuna (podatak iz 7/2018. god).
POVRŠINA: oko 643.801 km²
GEOGRAFSKI POLOŽAJ: Zapadnoeuropsko država, graniči sa Španjolskom na jugozapadu, Italijom na jugoistoku, Švicarskom na istoku, te Njemačkom, Luksemburgom i Belgijom na sjeveroistoku. Na jugu izlazi na Sredozemno more, a na sjeveru na Atlantski ocean.
KLIMA: Oceanska klima na zapadu, kontinentalna klima u središtu i na istoku zemlje i mediteranska klima na jugoistoku.
ELEKTRIČNI NAPON: 230 V.
DOKUMENTI POTREBNI ZA PUTOVANJE: Za ulazak u Republiku Francusku za hrvatske građane potrebna je važeća putovnica ili osobna iskaznica koja mora vrijediti najmanje 3 mjeseca nakon ulaska. Djeca moraju imati svoju putovnicu/osobnu iskaznicu.
ZDRAVSTVO: Cijepljenje nije obvezno. Preporučujemo da se prije putovanja detaljnije informirate na web stranicama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO, www.who.int). Preporučujemo također da na putovanje uzmete priručnu ljekarnu.
TELEFONIRANJE: Pozivni broj zemlje je +33. Mobilne telefonske veze su dobre, svi mobilni operateri imaju sklopljen ugovor o roamingu. Molimo da za detalje kontaktirate vašeg mobilnog operatera.
KREDITNE KARTICE: Većina kreditnih kartica prihvaćene su u svim bankama, te u većini hotela, restorana i trgovina (MasterCard, Visa), dok je Amex prihvaćen malo rjeđe. Većinom se na ulazu svake trgovine nalaze simboli kreditnih kartica koje pojedina trgovina prihvaća kao sredstvo plaćanja.
NAPOJNICE: Ako ste zadovoljni uslugom možete ostaviti do 10%.
SIGURNOST PUTOVANJA: Molimo Vas da se o sigurnosti putovanja u pojedine zemlje informirate u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova ili na njihovoj web stranici: www.mvep.hr.
Preporučujemo:
ODJEĆA: Savjetujemo laganu, ugodnu pamučnu ili lanenu odjeću tijekom ljetnih mjeseci; topliju za vrijeme zime. Ponesite i zaštitu od kiše i sunca, bez obzira na period godine u kojem putujete.
HRANA I PIĆE: Jedna od najpoznatijih svjetskih gastronomija, francuska kuhinja je bogata i puna raznih utjecaja. Ono što nas na prvu asocira na francusku gastronomiju su svakako sirevi i vino - u Francuskoj postoji gotovo 400 različitih vrsta sireva. Najpoznatiji su chevre (tradicionalni kozji sir), Brie, Roquefort, Camembert i Gruyere. Ako bismo morali izabrati ono najkarakterističnije za francusku kuhinju, to bi bio baguette kruh.
Doručak, koji se sastoji od kave, čaja ili vruće čokolade s kroasanom punjenim džemom poslužuje se između 7 i 9 sati ujutro. Ruča se u podne, dok se večera poslužuje oko 8 sati navečer.
Neki od specijaliteta su: soupe à l’oignon - tradicionalna francuska juha od luka i govedine, obično poslužena s krutonima i topljenim sirom na vrhu; coq au vin - piletina pirjana s vinom, gljivama, slanom svinjetinom ili slaninom, gljivama, lukom, često češnjakom, a ponekad i malo rakije; Nicoise salata - kombinacija zelene salate, svježih rajčica, kuhanih jaja, tune, zelenog graha, maslina i inćuna; soufle au chocolat – prozračni desert na bazi jaja, hrskav izvana, s tekućom čokoladom iznutra.
KUPOVINA: popularni suveniri su npr. beret kape, macarones, vino, sirevi, kozmetika i parfumerija. Trgovine u manjim gradovima rade uglavnom od 9:30 do do 12 sati, potom slijedi pauza za ručak od 12 do 14:30, te rade ponovno od 14:30 do 21 sat, svakim radnim danom, dok malo koji dućan radi nedjeljom. Veći trgovački centri rade svaki dan od 10 do 21 sat.
SEF: Molimo da spremite novac, dokumente i druge vrijednosti u hotelskom ili sobnom sefu, organizator putovanja niti hotel ne preuzima odgovornost za ukradene stvari.
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Francuskoj Republici
7, Square Thiers
75116 Paris
FRANCE
vrhpariz@mvep.hr
fr.mvep.hr